Lecznicze nalewki agroturystyki Biały Dom

Zajmujemy się wytwarzaniem nalewek z ziół, owoców i innych naturalnych składników na bazie tradycyjnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niektóre nalewki jak krupnik czy dereniówka wygrywały w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Również pozostałe jak na przykład cytrynówka, czarci ogon, pieprzówka czy nalewka z winogron, malin, jagód zjednywały sobie gusta różnych grup smakoszy. Z pewnością jednak dużymi zaletami są też właściwości lecznicze i unikalność każdego rocznika. Zapraszamy się do zapoznania z krótkimi informacjami na temat wybranych wyrobów i oczywiście na pobyt w Białym Domu połączony z poczęstunkiem.

Krupnik Litewski

Krupnik to nalewka na bazie miodu i przypraw. Ma pozytywny wpływ na zdrowie gdyż pobudza pracę serca, ułatwia trawienie i poprawia nastrój. Jest to też tradycyjny staropolski trunek świąteczny. Świetnie sprawdza się w zimie, ponieważ rozgrzewa i zwiększa odporność dzięki zawartości miodu. W sierpniu 2007 roku krupnik litewski Białego Domu zdobył I nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”.

Dyplom w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo za krupnik litewski

Dyplom za zwycięsto konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo dla krupniku litewskiego

Krzysztof Gryniewiecki i jego krupnik oraz dereniówka

Krzysztof ze zwycięskimi nalewkami: krupnikiem i dereniówką

Dereniówka

Dereń to niskie drzewo o szerokiej koronie. Rodzi elipsowate owoce o intensywnej czerwonej barwie. Z zebranych owoców przyrządza się dereniówkę. Jest to nalewka o bogatym zapachu, lekko kwaskowata w smaku. Sok z owoców derenia nadaje trunkowi intensywnego rubinowego koloru. Dereniówka zawiera bardzo dużą ilość witamin i soli mineralnych. Polecana w lekkich zaburzeniach żołądka i jelit. Skuteczna przy wszelkiego rodzaju przeziębieniach, a także pomocniczo w anginie i grypie. Delikatnie obniża ciśnienie. W czerwcu 2008 roku dereniówka Białego Domu zdobyła I nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo”.

Dyplom w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo za dereniówkę

Dyplom za zwycięsto konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo za dereniówkę

Dereniówka Białego Domu

Dereniówka

Czarci ogon

Nalewka czarci ogon tworzona jest na bazie pieprzówki i nalewki z czarnej porzeczki. Posiada ciekawy owocowy zapach z lekką nutką pieprzu. W smaku jest ostra, ale co ciekawe, ma posmak raczej czarnej porzeczki, a nie pieprzu. Trunek ten odznacza się pozytywnym działaniem zdrowotnym, ze względu na zawartość pieprzu. Przede wszystkim niweluje niestrawność, a dzięki zawartości soku czarnej porzeczki zawiera wiele witamin.

Nalewka czarci Ogon

nalewka Czarci ogon